PARAFIA

Parafia p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy
i Męczennicy w Świętej Katarzynie

26-010 Święta Katarzyna
ul. Kielecka 2
 

liczba mieszkańców: 1 522

Proboszcz:
ks. Jarosław Majka, ur. 1964 (Stopnica), wyśw. 1989, mian. 2012

tel. 41-311-21-35

Ks. Rezydent:
ks. Prałat Zygmunt Nocoń, mgr historii sztuki,  ur. 1932, (Piastów–archidiec. warszawska), wyśw. 1956, mian. 1982, tel. 41-311-20-80

Rektorat

p.w. Świętej Katarzyny dziewicy i męczennicy został erygowany 1 stycznia 1996r. przez Ks. Bp Kazimierza Ryczana DEKRETEM z dn. 30 grudnia 1995r.

Parafia

p.w. Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy została erygowana dekretem Ks. Bp. Kazimierza Ryczana z dn. 20 maja 2009r.

Biuro Parafialne

Czynne codziennie od poniedziałku do soboty bezpośrednio po Mszy św.

tel. 41-311-21-35

Msze św. Codziennie o godz. 7.00

 

W Niedziele i święta 8.oo;12.oo;18.oo (w okresie zimowym o godz.17.oo)

W kaplicy w Wilkowie o godz. 10.00

 

Nabożeństwa majowe i czerwcowe o godz. 17.30

 

PARAFIA

Corocznie 4 października celebruje się tu tzw. Transitus – nabożeństwo upamiętniające śmierć i drogę do chwały nieba św. Franciszka. Nabożeństwo odprawiane jest w kościele. Odbywa się ono przy udziale sióstr, okolicznej ludności, leśników Świętokrzyskiego Parku Narodowego i turystów...

 

Niewiele zmieniło się od opisywanych w Tygodniku czasów. Obecnie, jak i wówczas, do kościoła prowadzą małe krużganki, a boczne drzwi wciąż blokuje się okazałą drewnianą belką. Najstarsze są mury, fragmentami z XIV w. Kościół jest jednonawowy, zbudowany na planie prostokąta, z prezbiterium oddzielonym od nawy szeroką arkadą. W przyziemiu czterokondygnacyjnej wieży znajduje się kruchta, połączona z późnorenesansowymi krużgankami, przez które prowadzi wejście do świątyni. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbę przedstawiającą Ukrzyżowanie, pochodzącą z XV w.

 

Wnętrze świątyni w obecnym kształcie urządzone zostało stosunkowo niedawno. XIX-wieczne źródła podają informacje o co najmniej pięciu ołtarzach, wykonanych w XVII w.: św. Anny, Matki Bożej i św. Franciszka (1645), Najświętszej Maryi Panny Bolesnej (1674) oraz św. Antoniego (1688). Całe to wyposażenie spłonęło w pożarze w 1847 r. Do kościoła przeniesiono wówczas stary, drewniany ołtarz św. Tekli z rozebranego kościoła z Nowej Słupi. Jego najcenniejszym elementem był XVI-wieczny obraz Matki Bożej w formie tonda, dziś umieszczony nad drzwiami do zakrystii, po lewej stronie prezbiterium. W zapiskach z lat 30. XX w. pojawia się natomiast informacja o znajdujących się w bocznych ołtarzach obrazach Matki Bożej i św. Antoniego, malowanych przez Joannę Ledoux.

 

Obecny wystrój wnętrza – efekt kompleksowego remontu z lat 80. XX w., kiedy to kościół został przystosowany do potrzeb liturgii posoborowej – jest po franciszkańsku skromny. W ołtarzu głównym znajduje się krzyż św. Franciszka, na ścianach arkady obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Franciszka. Po prawej stronie umieszczony jest posąg św. Katarzyny, zapewne wzorowany na zaginionej w pożarze oryginalnej figurze patronki kościoła, zaś po lewej – figura Jezusa Miłosiernego.

 

Na osobną wzmiankę zasługują wprawione w ściany kościoła epitafia inskrypcyjne: Tekli z Krzywickich Janikowskiej (zm. 1810), Wincentego Janikowskiego (zm. 1845) i Franciszka Terczyńskiego (zm. 1847). Najstarsze z nich, Krzysztofa i Katarzyny Broniowskich, pochodzi z około 1639 r. Jeszcze w połowie XIX w. na epitafi um tym dało się odczytać następujący napis: Jam sobie podle ciebie swój pokój obrała / Mój małżonku! Któremum wiarę była dała, / Żem cię nie miała do swej śmierci odstępować: / Lecz ci jej chcę jak żywa, tak martwa dochować. / Jakom ci tu doczesnym towarzyszem była, / Tak abym wiecznie z Tobą w łasce Bożej żyła. O Katarzynie Broniowskiej opowiada legenda, że będąc dwuletnim dzieckiem wypadła z kolaski, którą wraz z rodzicami przejeżdżała przez Świętą Katarzynę. Wydawało się, że nie przeżyła, lecz wyczerpawszy wszelkie środki ratunku nieszczęsna matka, cudu iście wyglądając, skarb swój składa na ołtarz św. Katarzyny. Modlą się kapłani [w owym czasie włodarzami kościoła byli oo. Bernardyni], zanosząc się od płaczu, błaga też Boga sama Broniowska. Skończona litania, dziecina daje znak życia, oczy otwiera, wyciąga rączyny do matki. Wskrzesiła więc zmarłą święta jej patronka, dziecięciu bowiem na imię było Katarzyna... Cudownie ocalałą dziewczynkę rodzice poświęcili Bogu i przeznaczyli do zakonu. Po kilkunastu latach zakochał się w niej jednak daleki krewny, Krzysztof Broniowski, również – jak się okazało – ofiarowany w dzieciństwie Bogu. Narzeczeni uzyskali dyspensę kurii rzymskiej i pobrali się, a w dowód wdzięczności hojnie uposażyli kościół i klasztor w Świętej Katarzynie, zaś po śmierci pochowani zostali w kościelnych podziemiach.

 

Nieopodal kościoła znajduje się kapliczka Janikowskich, bardziej znana jako kapliczka Stefana Żeromskiego, ponieważ 2 sierpnia 1882 r. pisarz i jego przyjaciel Jan Stróżecki podpisali się na wewnętrznej, południowej ścianie. Napis, nieco zniszczony, zachował się do dziś. Kapliczka stoi na skraju Puszczy Jodłowej przy czerwonym szlaku turystycznym. Ufundowana została przez Wincentego Janikowskiego dla jego żony Tekli z Krzywickich, których epitafia umieszczone są w kościele.

 

XVII–wieczny rodowód ma natomiast drewniana kapliczka św. Franciszka przy szlaku na Łysicę. Około roku 1641 powstał w tym miejscu kościółek, a przy nim dwie cele dla pustelników. Ponoć często w kościółku tym celebrował ks. Andrzej Trzebicki, biskup krakowski. Gdy z czasem budowla zniszczała, wystawiono w tym miejscu kapliczkę. Znajdujące się obok niej źródełko uważane jest za cudowne – woda z niego pomagać ma na choroby oczu. Corocznie 4 października celebruje się tu tzw. Transitus – nabożeństwo upamiętniające śmierć i drogę do chwały nieba św. Franciszka. Nabożeństwo odprawiane jest w kościele. Odbywa się ono przy udziale sióstr, okolicznej ludności, leśników Świętokrzyskiego Parku Narodowego
i turystów.

Odpusty

Św. Katarzyny Aleksandryjskiej - 25 listopada.

Matki Bożej Anielskiej - 2 sierpnia.

 

DSC09449
SDC14082
100_3214
100_7578
100_7606

Pragniemy wypełnić wolę Bożą w codziennym życiu, wpatrując się w Maryję, najwierniejsze odbicie posłuszeństwa Chrystusa.
Rozważamy Jej posłuszeństwo tak zdecydowanie wyrażone przez "fiat"
przy zwiastowaniu a dopełnione u stóp krzyża (62).

MSZA ŚWIĘTA

pon. - sob. o godz. 7.00

w niedzielę i święta o godz. 8.00; 12.00; 18.00 (w okresie zimowym o godz. 17.00)

Kaplica w Wilkowie - niedziela, godz. 10.00

NABOŻEŃSTWO (majowe, czerwcowe):

codziennie o godz. 17.30

ADRES

ul. Kielecka 2, Święta Katarzyna

26-010 Bodzentyn

Tel: (0-41) 311-22-19 sbernardynki@gmail.com

NASZE KONTO

Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu

Bank PEKAO S.A I O w Kielcach

Nr: 46 1240 1372 1111 0000 1249 9845

Wyświetleń:

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now